erektil-disfonksiyon-psikolojik-mi

Erektil Disfonksiyon Psikolojik mi?

Genel bakış

Erektil disfonksiyon (ED), cinsel işlev için yeterince ereksiyon firması alamamak veya tutamamaktır. Amerika’da 30 milyon kadar erkeği etkileyen yaygın bir cinsel sorun . Çoğu ED vakasının kalp hastalığı, diyabet ve obezite gibi fiziksel bir nedeni vardır. Sigara içmek ve aşırı miktarda alkol içmek gibi yaşam tarzı seçimleri de ED’ye yol açabilir. Ancak bazı erkekler için psikolojik sorunlar sorunun köküdür.

ED’nin psikolojik nedenleri ve bunların nasıl ele alınabileceği hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Erektil disfonksiyon

ED’nin psikolojik nedenleri

ED’ye katkıda bulunan psikolojik sorunları tespit etmek, teşhis etmek ve tedavi etmek o kadar kolay değildir. ED için en yaygın psikolojik nedenler şunlardır:

kaygı

Psikolojik konuların gerçek, fiziksel etkileri vardır. Örneğin kaygı , kafanızda birçok insanın var olduğunu varsaydığı bir şeydir. Ancak kaygı artmış kalp atış hızı, kan basıncı sorunları ve yorgunluğa neden olabilir. Bu da cinsel performansınızı etkileyebilir. Aslında, kaygı ED’nin en yaygın psikolojik nedenlerinden biridir.

Erektil disfonksiyon

Stres

Herkes hayatının bir noktasında stres yaşar . Bazen stres güçlü bir motivasyon kaynağı olabilir. Ancak basit stres bile – örneğin yarın işte bir sunum – cinsel performansa ulaşma ve sürdürme yeteneğinizi etkileyebilir. Cinsel sağlığınızı etkilemesi için çok fazla stres taşımanız gerekmez.

Depresyon

Erektil disfonksiyon depresyon genellikle beyindeki kimyasal dengesizlikten kaynaklanır. Hem cinsel arzuyu hem de cinsel işlevi etkileyebilir. Bununla birlikte, erkekler için depresyon her zaman kolay bir tanı değildir. Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsü’ne göre, birçok erkek depresyon belirtilerini tanımıyor ve bazıları yardım istemiyor.

İyi haber şu ki, çoğu erkek normal hissetmeye geri dönecek, sağlıklı cinsel ilgiyi yeniden kazanacak ve ED problemlerini depresyon için uygun tedavi ile çözecektir.

Erektil disfonksiyon

İlişki sorunları

Sessiz tedavi, siz ve eşiniz tartışıyorsanız deneyimleyeceğiniz tek şey değildir. Duygusal ilişkinizdeki sıkıntılar cinsel ilişkinizi etkileyebilir.

Tartışmalar, zayıf iletişim ve öfke cinsel arzunuzu ve cinsel işlevinizi etkileyebilir. Eşinizle bu sorunlar üzerinde çalışmak ED belirtilerinizi hafifletmeye yardımcı olabilir.

İlişki sorunlarını kendi başınıza çözmekte güçlük çekiyorsanız, yardımcı olabilecek bir danışman veya terapist arayın.

Cinsel işlev bozukluğu korkusu

Erektil disfonksiyon ilk kez deneyimlediğinizde, asla normal cinsel işlevi geri kazanamayacağınızdan endişe duyabilirsiniz. Bu korkuya veya düşük benlik saygısına yol açabilir. Bu duygular, bir sonraki cinsel karşılaşmanızda ereksiyon sağlama veya ereksiyon yeteneğinizi etkileyebilir.

Bu döngü, doktorunuzu tedavi bulana kadar görene kadar devam edebilir. Doğru tedaviyi bulduktan sonra, cinsel işlev bozukluğu korkunuz azalmalıdır.

https://www.doktortercihim.com/