goz-alti-torbalarindan-kurtulmanin-yollari

Göz Altı Torbalarından Kurtulmanın Yolları

Piyasada, göz altı bölgelerinin çıkarılmasına ve hafifletilmesine yardımcı olduğunu iddia eden sayısız ürün olmasına rağmen, her zaman çalışmazlar.

Daha fazla su içmek ve soğuk kompres uygulamak göz torbalarını çabucak küçültmeye yardımcı olabilir, ancak uzun vadede görünümlerini azaltmanın tek yolu birkaç yaşam tarzı değişikliği yapmaktır. Bu özellikle göz torbalarınız ve koyu halkalarınız genetik olarak kalıtsalsa doğrudur.

Diğer yaygın nedenler şunlardır:

 • alerjiler
 • egzama
 • kronik yorgunluk
 • pigmentasyon sorunları
 • güneşe maruz kalma
 • yaşlanma

Göz altı çantalarınızdan nasıl kurtulacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Göz Altı

1. çay poşetleri uygulayın

Çay sadece yudumlamak için değil. Koyu halkalara ve torbalara yardımcı olmak için gözlerinizin altında kafeinli çay poşetleri kullanabilirsiniz.

Çaydaki kafein güçlü antioksidanlar içerir ve cildinize kan akışını artırabilir. Ayrıca UV ışınlarına karşı koruma sağladığı ve yaşlanma sürecini potansiyel olarak yavaşlattığı söylenir.

Özellikle yeşil çay , araştırmacılar tarafından, potansiyel antienflamatuar etkileri nedeniyle,bir çalışma .

Bunu yapmak için:

 1. İki çay poşetini 3 ila 5 dakika demleyin.
 2. Çay poşetleri buzdolabında 20 dakika soğumaya bırakın.
 3. Ardından, ekstra sıvıyı sıkın ve göz altı bölgenize uygulayın.
 4. Çay poşetlerini 15 ila 30 dakika bekletin.

2. Soğuk kompres kullanın

Bu pahalı kremleri at. Koyu halkalardan kurtulmak, sahip olduğunuz malzemeleri kullanarak yaptığınız soğuk bir kompres kullanmak kadar basit olabilir. Bölgeye soğuk uygulanması, kan damarlarının geçici bir rahatlama için hızlı bir şekilde daralmasına yardımcı olabilir.

Mağazada soğuk bir kompres satın alabilseniz de, kendin yap yöntemleri de işe yarayabilir.

Bazı DIY seçenekleri şunları içerir:

 • soğutulmuş çay kaşığı
 • serin salatalık
 • ıslak bez
 • dondurulmuş sebzeler çantası

Uygulamadan önce, cildinizin aşırı donmasını önlemek için kompresinizi yumuşak bir bezle sarın . Sonuçları görmek için sıkıştırmayı yalnızca birkaç dakika uygulamanız gerekir .

3. Bir neti potu ile sinüslerinizi temizleyin

Bazı insanlar bir neti potu kullanmanın göz altı torbalarınızı ve koyu halkalarınızı çıkarmaya yardımcı olabileceğine yemin eder. Bir neti potu, tuzlu su (normal tuzlu su) çözeltisi ile doldurduğunuz bir cihazdır. Musluğu burnunuza yerleştirirsiniz ve sinüslerinizi sularsınız , mukus ve diğer kalıntıları temizlersiniz.

Bunu yapmak için:

 1. Neti kabınızı tuzlu su çözeltisi ile doldurun – 1/2 çay kaşığı tuz 1 su bardağı suya. Çözülmesi için suyu ısıtın, ardından kullanmadan önce vücut sıcaklığına soğutun. Sıcak ya da ılık konfor için en iyisidir.
 2. Başınızı lavabonun üzerine yana yatırın. Tencerenin ağzını, şimdi tavana daha yakın olan üst burun deliğine yerleştirin.
 3. Solüsyonu burun deliğine yavaşça dökerken ağzından nefes al. Çözelti diğer burun deliğinden akmalıdır.
 4. Bu işlemi kafanız başka bir şekilde eğik olarak tekrarlayın.
 5. Tencereyi kullandıktan sonra filtrelenmiş, damıtılmış veya başka bir şekilde steril su ile durulayın.
 6. Saklamadan önce tencerenin havasını kurutun.

Online ucuz neti kapları bulabilirsiniz. Bu yöntemi evde denemeyi seçerseniz, tuzlu su çözeltinizi oluşturmak için damıtılmış veya sterilize su kullandığınızdan emin olun. Güvenli bir sıcaklığa kadar soğutulmuş kaynamış musluk suyu da kullanabilirsiniz.

4. Bol su için.

Su vücut ağırlığınızın yaklaşık yüzde 60’ını oluşturur . Bu göz önüne alındığında, dehidrasyonun göz altı torbalarına katkıda bulunması şaşırtıcı olmayabilir. Su alımını arttırmak yardımcı olacaktır.

Ne kadar yeterli? Uzmanlar tavsiye günde, erkekler için sıvıların etrafında 13 bardak bir gün içme ve kadınlar için sıvıların 9 hakkında bardak.

Su sevmiyor musun? İyi haber şu ki, tüm sıvılar günlük toplamınıza dahildir. Yine de, su düşük kalorili bir seçenektir. Köpüklü suları, aromalı suları ve hatta meyve ile aşılanmış suyu deneyin . Sıcak veya soğuk bitkisel kafeinsiz çay iyi bir seçimdir.

5. Bir antihistaminik alın

Alerjiler gözlerinizin altında kabarık, koyu halkalara neden olabilir. Ayrıca kızarıklık veya sulu, kaşıntılı gözler de yaşayabilirsiniz. Bu reaksiyon, bağışıklık sisteminizin onu tahriş eden bir şeye veya alerjenlere verdiği yanıttan kaynaklanır.

Göz altı torbalarınızın alerjiyle ilişkili olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuza reçetesiz (OTC) alerji ilaçları almasını isteyin . Bazı markalar şunları içerir:

 • Benadryl
 • nymphomax
 • Claritin

Mümkün olduğunda potansiyel alerjenlerden kaçınmak da iyi bir fikirdir.

Sabun, makyaj veya saç boyaları gibi bazı kişisel bakım ürünleri alerjenler olabilir. Nedeni tanımlamakta sorun yaşıyorsanız, hangi maddelerin veya diğer şeylerin en fazla tepki verdiğini görmek için bir günlük tutmayı düşünün. Bu kronik bir problemse, alerji testi hakkında doktorunuzla konuşun .

Göz Altı

6. Rutininize retinol krem ​​ekleyin

Geçmişte kremler kullanmış olabilirsiniz, ancak belirli bileşenlere konsantre olmak önemlidir. Retinol kremleri, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli cilt sorunları için kullanılmıştır:

 • akne
 • Sedef hastalığı
 • yaşlanma
 • bazı kanserler

Bu bileşen A vitamini ile ilgilidir ve krem, jel veya sıvı formda gelir.

Retinol göz torbalarına nasıl yardımcı olur? Cilde uygulandığında, bu bileşen kollajen eksikliğini artırabilir . Farklı OTC ürünlerinde daha düşük retinol konsantrasyonları bulabilirsiniz, ancak daha güçlü kremler dermatoloğunuzdan reçete gerektirir.

Retinol genellikle cildinize günde bir kez , yüzünüzü yıkadıktan yaklaşık yarım saat sonra uygulanır. Retinol kremleri kullanmayın veya hamileyseniz ekstra A vitamini almayın.

7. aydınlatma ürünleri Kullanın

Cilt aydınlatıcı kremler hidrokinon adı verilen bir bileşen içerir. Bu bileşen deride melanin üretimine müdahale eder. Bu, koyu renkli torbaların veya göz altı halkalarının görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

Tezgah üzerinde bulacağınız birçok krem, jel ve losyon yüzde 2 hidrokinon içerir. Dermatoloğunuzdan reçete ile daha yüksek konsantrasyonlar elde edebilirsiniz. Kalıcı sonuçları görmek için bu ürünleri düzenli olarak kullanmanız gerekir.

Hidrokinon içeren cilt aydınlatıcı kremleri çevrimiçi bulun.

Hidrokinonun olumlu etkilerinin cilt güneş ışığına maruz kaldığında tersine döndüğünü belirtmek önemlidir, bu nedenle sadece geceleri başvurmalısınız. Bazı insanlar ayrıca cilt aydınlatma ürünlerini kullanırken kuruluk, tahriş ve diğer hafif cilt sorunları yaşarlar. Bir reaksiyonunuz varsa kullanmayı bırakın.OKUYUCU ARAŞTIRMASILütfen 1 dakikalık kısa bir ankete katılın

8. her gün güneş koruyucu Giymek

Cildinizi güneş ışınlarına karşı korumak, aşağıdakiler gibi bir takım dermatolojik sorunlara yardımcı olabilir:

 • erken yaşlanma
 • Cilt kanseri
 • solma

Sonuç olarak, güneş kremi takmak göz altı torbalarınız ve koyu halkalarınız için de yardımcı olabilir.

Amerikan Dermatoloji Akademisi tüm insanlar güneş koruyucu giyim düşündürmektedir. UVA ve UVB ışınlarına karşı geniş spektrumlu koruma önemlidir. SPF 30 veya daha yüksek ve suya dayanıklı bir formül seçmektir. Gerektiğinde veya paket talimatlarında belirtilen şekilde tekrar uygulayın. Ayrıca SPF 30 veya daha yüksek bir günlük yüz nemlendiricisi seçin.

İşte yüksek SPF’li güneş kremleri.

Ayrıca güneşin zararlı ışınlarından da kaçınabilirsiniz:

 • gölgede oturmak
 • koruyucu kıyafetler giymek
 • bronzlaşma yataklarından kaçınma

9. Microneedling hakkında derminize bakın

Mikroiğneleme ayrıca kolajen indüksiyon tedavisi olarak da bilinir. Taraftarlar, koyu halkalar ve göz altı torbaları gibi kırışıklıkları, yara izlerini ve hatta pigment sorunlarını azalttığını söylüyor.

Prosedür cildi delmek için kullanılan ince iğneleri içerir. Bu, tedavi edilen cildi gençleştiren türden kontrollü bir yaralanma yaratır.

Bu prosedür anında tatmin etmek isteyenler için değildir. Genellikle bir ay kadar aralıklı altı seans boyunca gerçekleştirilir. Mikroiğne daha geleneksel lazer prosedürlerinden daha az maliyetlidir.

İyileşme süresi nispeten hızlı olsa da, bazı riskler de vardır. İnsanlar aşağıdaki gibi sorunlarla karşılaşabilir:

 • kanama
 • morarma
 • enfeksiyon
 • yara

Dermatologlar, daha az etkili oldukları ve enfeksiyon bulaşma tehlikesi olduğu için evde kitleri önermezler. Hastalık bulaşmasını önlemek için iğneleri başkalarıyla paylaşmayın. Bu yaklaşım, keloid öyküsü olan veya kolayca yaralanabilen insanlar için iyi bir seçim değildir.

Göz Altı

10. yatmadan önce makyajını çıkar

Gece rutininizi geliştirmek de gözlerinizin altındaki torbalardan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Özellikle, her gece yatmadan önce yüzünüzü yıkamak önemlidir.

Makyajda uyumamanın birkaç nedeni var. İlk olarak, gözlerinizde maskara veya diğer göz makyajı ile uyuyorsanız, şunları yapabilirsiniz:

 • onları tahriş et
 • alerjik reaksiyon yaşamak
 • kızarıklık, şişlik veya diğer semptomlar oluşturan bir enfeksiyon geliştirin

Bazıları yüzünüzü yıkamanın unutulmasının kırışıklıklara veya başka yollarla cilde zarar verebileceğini söylüyor. Tam olarak nasıl? Makyajda uyurken cildinizi serbest radikallere maruz bırakırsınız. Bu, oksidatif stres olarak adlandırılan şeyi yaratma potansiyeline sahiptir.erken yaşlanabilir cildin.

https://www.doktortercihim.com/