kulak-problemleri-ve-bunlarla-ilgili-bilgi

Kulak Problemleri ve Bunlarla İlgili Yapabilecekleriniz

Kulak problemleri özellikle çocuklarda çok rahatsız edici ve rahatsız edici olabilir. Ancak, genellikle uzun vadeli sorunlara neden olmazlar. İşte en yaygın kulak problemleri ve onlarla nasıl başa çıkılacağı, çok fazla acıya veya sıkıntıya neden olmamaları.

kulak

Kulak enfeksiyonları

Bunlar, özellikle çocuklarda en sık görülen ağrı şeklidir. Enfeksiyonlar, çocuklarda çoğu günlerden birkaç gün sonra temizlenir. İç ve dış enfeksiyonları vardır. İşte ikisi arasındaki farklar.

İç enfeksiyonlar:   otitis media – genellikle çocukları etkiler. Kulak zarını burnun arkasına bağlayan östaki borusu olarak bilinen tüp olan iç kulağı etkilerler. Östaki tüpleri yetişkinlerden daha küçük ve daha yüksek olduğu için çocuklarda daha yaygındır. Soğuk algınlığı ve grip gibi virüsler sıklıkla enfeksiyonlara neden olur.

Tedavi: Enfeksiyonları genellikle kendi kendine temizlenir – genellikle 3 gün içinde – bu nedenle bir doktora görünmek her zaman gerekli değildir. Bununla birlikte, 3 gün sonra temizlenmezse veya kulaktan sıvı boşaltılırsa, iç kulak enfeksiyonları için antibiyotikler reçete edilebilir.

Ağrıyı parasetamol veya ibuprofen gibi ağrı kesicilerle tedavi edin . Bazı çocuklar kulağa ılık veya soğuk bir flanel yerleştirmeyi rahatlatıcı buluyor. Kulağı pamuk yünü ile silerek her türlü akıntıyı yavaşça çıkarın. Kulağınıza su veya şampuan koymaktan kaçının.

Dış kulak enfeksiyonu: otitis eksterna – genellikle 45 ila 75 yaş arasındaki yetişkinleri etkiler. Kulak kanalını etkiler ve genellikle kanalın derisinin veya bir mantarın veya bir mayanın bakteriyel enfeksiyonundan kaynaklanır. Ayrıca kulak tıkacı veya işitme cihazı takılması gibi bir tahrişten kaynaklanabilir. Egzama, sedef hastalığı veya dermatit gibi cilt problemleri olan kişilerde olduğu gibi, aynı zamanda keskin yüzücü olanlarda da yaygındır.

Doktorunuz şunları yazabilir:

bakteriyel bir enfeksiyon için antibiyotik kulak damlaları ,

şişliği azaltmak için steroid kulak damlaları ,

mantar enfeksiyonu varsa antifungal kulak damlaları

enfeksiyon şiddetli ise antibiyotik tabletleri

Pamuk tomurcukları veya parmağınız gibi kulak kirini temizlemek için ASLA kulağınıza hiçbir şey koymayın. Yüzerken her zaman kulak tıkacı veya kulak üstü şapka kullanın. Evde duş alırken veya banyo yaparken, kulaklarınıza su veya şampuan almaktan kaçının. Egzama veya alerji gibi kulaklarınızı etkileyen herhangi bir durumu tedavi edin. Bazı insanlar işitme cihazlarını tahrişe neden bulabilir.

Kulak enfeksiyonu belirtileri şunları içerir:

  • acı veya kulak ağrısı
  • 38C veya üzerinde yüksek sıcaklık
  • hasta olmak
  • enerji eksikliği
  • işitme zorluğu
  • kulaktan akan kokan veya kan lekesi olan akıntı
  • kulakğın içindeki basınç veya dolgunluk hissi
  • kulakta ve çevresinde kaşıntı ve tahriş
  • kulakta ve çevresinde pullu cilt

Bebeklerde , enfeksiyon belirtileri kulaklarına sürtünme veya çekme, sinirlilik veya yiyeceklerinden uzak durma, bazı seslere tepki vermeme veya dengesini kaybetme olarak ortaya çıkabilir.

Ağrıları da neden olabilir: diş çıkarma ve diş apsesi, boğaz ağrısı ve bademcik iltihabı ve kızarıklık ve soğuk algınlığı.

Tutkal kulak

Tutkal kulak (efüzyonlu otitis media olarak da bilinir) küçük çocuklarda yaygın bir durumdur ve çocukluk çağında işitme sorunlarının en büyük nedenidir. Özellikle bir ila altı yaş arası olanları etkiler ve bir veya iki kulağı etkileyebilir.

Tutkal kulak , kulağın orta kısmı yapışkan, tutkal benzeri bir sıvı ile dolduğunda ortaya çıkar. Bu sıvı birikimi orta kulaktaki minik kemiklerin kokleaya ses titreşimi taşımasını durdurur ve işitme kaybına neden olur.

Tutkal kulak belirtileri

Aşağıdaki durumlarda çocuğunuzun tutkal kulağı olduğunu fark edebilirsiniz: normalden daha yüksek veya sessiz konuşurlar, anlaşılması zor olabilir, genellikle insanlardan söylediklerini tekrarlamasını veya duymak için mücadele etmesini ister veya TV veya müziğin yüksek sesle dönmesini sağlar. ; insanlar konuşurken, dikkatlerini dağıtırken ya da dinleme çabasıyla yorgun ve sinirli olurlar.

tedavi

Çocukların çoğu için, tutkal kulak 6-10 hafta içinde kendi kendine temizlenir ve çocukların% 50-90’ı üç ay içinde netleşir. Üç aydan uzun süredir tutkal kulağı olan çocuklar, gromet yerleştirme veya geçici işitme cihazları gibi tedaviye ihtiyaç duyabilirler.

Kulak tıkanıklığı (genellikle kulakların patlaması olarak adlandırılır)

Tıkanıklığı , Östaki borusu tıkandığında, kulağınızda bir basınç hissine yol açar. Ayrıca ağrı ve boğuk işitme neden olabilir.

Nedenler

Kulak tıkanıklığı, sinüs tıkanıklığına neden olan ve aşağıdakileri içeren herhangi bir durumdan kaynaklanabilir: soğuk algınlığı ve grip, sinüzit, alerjiler veya tütün dumanı gibi dış tahriş ediciler.

tedavi

Tedavi, burun dekonjestanı almayı ve burnunuzu hafifçe üflemeyi içerir. Nazal durulama kullanarak. Tütün dumanından ve diğer tahriş edici maddelerden kaçının ve kuru havanın burun pasajlarınızı tahriş etmemesi için bir nemlendirici kullanın. Kalan hidratlı da nazal mukusun incelmesine yardımcı olabilir. Alerjiler için antihistamininizi kullanın.

Seyahat ederken kulak tıkanıklığı

Hava yolculuğu , özellikle kalkış ve iniş sırasında hava basıncında hızlı basıncı içerir. Bu, orta kulağınıza ve zarınıza stres getirir. Bu basıncı tahliye etme teknikleri şunları içerir: esneme, sakız veya tatlılar veya basıncı tekrar ayarlayabilen tekrar tekrar yutma veya esneme.

Uçarken sıkışık: Eğer sıkışıksanız, kalkış ve inişten 30 dakika önce tezgah burun tıkanıklığını giderebilirsiniz.

kulak

Kulakta yabancı bir cisim

Genellikle bir nesnenin kulağınıza yapışıp takılmadığını bilirsiniz, ancak küçük çocuklar bunun farkında olmayabilir. Çocukların kulaklarına koyduğu yaygın nesneler şunları içerir: bezelye, fındık, tohum ve tatlılar, boncuklar ve düğmeler, boya kalemi,

mini oyuncaklar ve taşlar.

Ortaya çıkan problemleri ağrı, enfeksiyon ve işitme kaybı olabilir.

belirtiler

Çocuğunuz rahatsızlık veya ağrıdan şikayet edebilir. Ya da kulağına sürtünme veya çekme veya işitme güçlüğü çektiğini fark edebilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzun kulağından çıkan akıntı veya kanın veya çocuğunuzun kulağının kırmızı ve şiştiğini de fark edebilirsiniz. Bir böcek çocuğunuzun kulağına sürünmüş veya akmışsa, vızıltı sesinden şikayet edebilir.

tedavi

Kulağınızı pamuklu çubuk veya kibrit çöpü gibi bir aletle araştırmayın – çocuğunuzun kulağında görebilseniz bile – kazara daha derine bastırabileceğiniz için. Bu çocuğunuza zarar verebilir ve daha fazla hasara neden olabilir.

Sağlık mesleği mensuplarının, güvenli bir şekilde temizlemelerine yardımcı olacak özel araçlara ve eğitimlere sahip olduğundan tıbbi yardım alın.

kulak kiri     

Earwax normalde kendi kendine çalışır. Ancak bazen kulaklarınızı tıkayabilir. Kirin çıkarmak için asla parmaklarınızı veya pamuklu tomurcuklarınızı kullanmayın, bu balmumunu kulağa daha da iter ve daha da kötüleştirir.

Semptomlar şunları içerebilir: ağrı, işitme zorluğu, kaşıntı, baş dönmesi, enfeksiyonlar ve kulağın içinden gelen tiz sesler gibi sesler

tedavi

Kulaklarınız tıkalıysa, birkaç gün boyunca günde iki kez 2 ila 3 damla zeytin veya badem yağı koyun. 2 haftadan uzun süren kir topakları özellikle geceleri uzanırken kulağınızdan düşmelidir.

Bir eczacı kiri çözmek için kimyasal damlalar gibi tavsiyeler verebilir ve önerilerde bulunabilir.

kulak

Çınlama

Çınlama , harici bir kaynaktan gelmeyen bir veya iki kulakta ses duymanın adıdır.

Kulak çınlaması genellikle yaşlanmanın neden olduğu işitme kaybına bağlıdır veya yüksek gürültüye maruz kalmasından kaynaklanabilir. Her yaştan insana kulak çınlaması, hatta çocuk bile. Ancak yaşlı yetişkinlerde daha yaygındır.

Kulak çınlaması geçici olabilir – örneğin, yüksek sesle müzik dinleyerek veya soğuk algınlığı nedeniyle tıkanıklık nedeniyle. Bununla birlikte, İngiltere’de her on yetişkinden biri – yaklaşık altı milyon insan – sürekli veya sık sık çınlama yaşıyor.

Semptomlar: Çoğu insan bunu kulaklarda çınlama olarak tanımlar, ancak diğerleri tıslama, cızırtı, vızıltı, boğmaca veya beyaz gürültü olarak deneyimler. Ayrıca, birden fazla ses olabilir. Ses düşük, orta veya yüksek tiz olabilir ve sabit olabilir veya gelip gidebilir.

Tedavi tinnitus danışmanlığı, bilişsel davranışçı terapi (CBT) içerebilir – kaygıyı azaltmak için: beyninizi kulak çınlamasını ve kulak çınlamasının daha az farkında olmasını teşvik etmek için ses terapisi kullanan kulak çınlaması yeniden eğitim terapisi.

https://www.doktortercihim.com/